O NÁS  |  NOVINKY  |  POPIS  PLEMENE  |  KOČKY  |  KOCOUŘI  |  KOŤATA

FOTOGALERIE  |  KONTAKTY  |  ODKAZY  |  KNIHA NÁVŠTĚV

Něco o sphynxech.                                                                     

  Jedním slovem jsou JEDINEČNÍ.
Pokud jste se dostali až na tuto stránku, patříte mezi lidi, kterým toto plemeno není nepříjemné, ale naopak vás zajímá. Dříve bylo téměř nemožné zahlédnout je někde na výstavě. V současné době se u nás toto báječné plemeno koček začíná rozšiřovat. Je to sice kočka, ale taky trochu není. Chtěla bych tady proto napsat pár důležitých věcí, kterými se liší od jiných plemen koček.

Vzhled
  Je to bezsrsté plemeno koček střední velikosti. Na svou velikost se ale zdá být výrazně těžší, než stejně velký chlupáč. Celé tělo je dobře osvalené a pokryté pevnou mírně zvrásněnou kůží s jemným chmýřím, na omak je asi jako teplá broskev. Delší chloupky jsou povolené jen na uších, čumáku, tlapkách a špičce ocásku. Když uvidíte více chlupatého sphynxe, nevěřte tvrzení kohokoliv, že mu ty chlupy vypadají. Hlava je ve tvaru mírného klínu, velké uši a velké oči ve tvaru citrónu. Ocásek je dlouhý někdy na konečku chlupatý. Jejich tlapky mají výrazné dosti šikovné prstíky. Sphynx se vyskytuje ve všech možných barvách.
  Kompletní standard najdete na webových stránkách CFA, TICA, FIFe. U každé asociace se může lehce lišit.

Povaha
  Máme doma i chlupaté kočky, takže vím o čem mluvím, když řeknu, že jsou sphynxové jiní.
Jsou mazlivější, i než ten nejpřítulnější chlupáč. Sphynx je zvířátko velmi inteligentní a naprosto závislé na svém dvounožci, budete ho mít stále u sebe, ať se vám to líbí nebo ne. Bude stále na vašem klíně, kdykoliv si sednete, za krkem kdykoliv budete stát (třeba při vaření) a pod vaší peřinou ještě dřív, než si stihnete lehnout. Jsou hraví i v dospělém věku, jsou pohodoví, nesetkala jsem se u nich s agresivním chováním, taky jsou někteří upovídaní a dožadují se vašich odpovědí (nejlépe je jim zacpat tlamičky jídlem).

Jídlo
  Nepotřebují žádnou vyjímečnou stravu. Nejlepší je krmit kvalitními značkovými krmivy a občas jim přilepšit nějakou tou mňamkou v podobě tučného jogurtu, vařeného kuřecího masíčka a nebo nějakou voňavou konzervičkou. Jen je asi dobré podotknout, že mají o něco rychlejší metabolismus, takže všechno rychleji stráví a znovu se ženou k misce, ale rozhodně se nemusíte bát, že jim nestačíte běhat pro pytle s granulema. Z vlastní zkušenosti můžu jen doporučit nekupovat hodně tučné granule, protože tuky se jim hůř tráví a pak mohou mít i dlouhodobejší průjem.

Péče
  Sphynx se sice nemusí česat, ale musí se koupat, protože se mu na kůži vytváří mastný povrch. Není to nic složitého, naopak můžete si z toho udělat velmi příjemnou činnost. Podobá se to koupání miminka. Namydlit, opláchnout, zabalit do osušky, pak vyčistit ouška a zastřihnout drápky. Sphynxík si to většinou užívá s vámi, protože je na to zvyklý od malinka. Uši se musí čistit pravidelně, protože se jim v nich vytváří větší množství mazu. Koupeme asi 1x za 14 dní nebo podle potřeby.

Důležitá rada na závěr
  Vždycky dbejte na to, aby se počet sphynxů rovnal nebo byl menší, než počet členů vaší domácnosti, jinak Vám hrozí zavalení kočičími naháčky, protože všichni musí sedět na nějakém klíně nebo být pod nějakou peřinou a věřte, že oni se vždycky všichni vejdou i na jeden klín, nebo pod jednu peřinu :-)